İş Güvenliği Uzmanlığı

İş sağlığı ve güvenliği çalışma alanında yapılan yetkinlik sınavında başarılı olan ve Bakanlık tarafından sertifikalandırılan uzmanlık alanı iş güvenliği uzmanlığı dır.  Mühendislik lisans bölümlerinden mezun olan kişiler, fizik ve kimya bölümlerinden mezun olan kişiler, teknik öğretmenlik alanından mezun olan kişiler Bakanlık tarafından yetki verilen eğitim kurumlarında ilgili eğitimi alıp, yine bakanlık tarafından yapılan sınavda başarılı olarak İş Güvenliği Uzmanı olabilirler.

Yasal çerçevesi 6331 sayılı kanun ile belirlenen iş güvenliği uzmanlığı “iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere bakanlık tarafından yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik eleman” şeklinde ifade edilmektedir.

İşin doğası gereği taşıdığı tüm riskleri belirlemek, insan faktörünü göz ardı etmeden gerekli tüm önlemleri almak ve alınması için rehberlik etmek iş güvenliği uzmanlığının temel çalışma alanıdır. Son yıllarda bir bilim dalı olarak da kabul edilen iş güvenliği başlığı altında birçok araştırma yöntemleri ile birlikte bilimsel-deneysel çalışma alanları da bulunmaktadır.

https://alanakademi.com/wp-content/uploads/2022/02/is-guvenligi-uzmanligi-genel.jpg
https://alanakademi.com/wp-content/uploads/2020/04/small_blue_triangle.png

İş Güvenliği Uzmanı Özellikleri:

 • İş Güvenliği uzmanları İş Güvenliği Yol Haritası hazırlamaktadır. Böylelikle nereden başlanıp nerede noktalanacağını size önceden bildirmektedir.
 • Her biri uzun süredir deneyimli olan iş güvenliği uzmanlarımız iş yerlerinde iş akışını bölmeden görevlerini yerine getirmektedir.
 • İş güvenliği uzmanları iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken önlemleri size yazılı olarak bildirmektedir.
 • İşyerine uzun vadede en ekonomik çözümleri sunarak iş güvenliği maliyetlerini minimize etmektedir
 • Kişisel koruyucu malzemelerin standartlara uygun seçimi, temini, kullanımı, bakımı, iş sağlığı ve güvenliğimevzuatına ve genel iş güvenliği kurallarına uygun olarak devam ettirilmesini sağlamak için düzenlemeler ve öneriler yapmaktadır.
 • İş güvenliği uzmanı olarak görevlendirdiğimiz kısmi süreli veya tam süreli iş güvenliği uzmanlarımız her yıl ekip liderleri ile yıllık faaliyet planı oluşturarak işletmenizin iş güvenliği maliyetlerini önceden görmenizi sağlamaktadır.
 • İş Güvenliği Uzmanı işyeri içerisinde yapılan çalışmalar ve yapılacak değişikliklerle ilgili olarak tasarım, makine ve diğer teçhizatın durumu, periyodik bakımları, makine araç gereç ve malzeme seçimi ve kullanılan maddeler de dâhil olmak üzere işin planlanması, iş güvenliği açısından organizasyonu ve uygulanması konusunda önerilerde bulunmaktadır.
 • Çeşitli Eğitimler vermektedir.
 • Güvenli Çalışma ilkeleri ve İş Sağlığı ve Güvenliği Kültürü oluşturma Bilgilendirme ve her türlü iş güvenliği kayıtları tutmaktadır.
 • Risk Değerlendirmesi yapmaktadır
 • Acil Durum Eylem Planı hazırlamaktadır.
 • Güvenlik Talimatları hazırlamaktadır.
 • Bakım Talimatları hazırlamaktadır.
 • İş Sağlığı ve İş güvenliği hususunda her türlü rehberlik ve danışmanlık görevlerini en iyi şekilde üstlenmektedir.

Alan Akademi OSGB bünyesinde ki İş Güvenliği Uzmanları ile;

 • Periyodik olarak destekleyici eğitimler gerçekleştirmekteyiz. Böylelikle değişen, yenilenen mevzuat hakkında bilgilerimiz hep güncel kalmaktadır.
 • İş güvenliği uzmanlarımız işyerlerin de görevlerini yerine getirirken kendi denetim mekanizmamız ile profesyonelce yine iş güvenliği uzmanı olan iç denetim elemanlarımız ile iş güvenliği uzmanlarımızı denetlemekteyiz. Böylelikle işyerleri her zaman tam bir denetim altında olmaktadır.6331 Sayılı İş sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında, tehlike sınıfına uygun ve faaliyet gösterdiğiniz sektörde tecrübeli iş güvenliği uzmanı hizmetini Alan Akademi Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Eğitim Danışmanlık Hizmetleri San. Ve Tic. Ltd Şti.’den İş güvenliği uzmanlarımız iş kazasını engellemek için teorik ve pratik bilgilerini harmanlayarak size yol gösterecektir ve bu yolda size eşlik edecektir.
  A Sınıfı İş Güvenliği uzmanı, B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı danışmanlık hizmeti için İş Güvenliği Uzmanı danışmanlık ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

HİZMETLERİMİZ

bt_bb_section_top_section_coverage_image